Hosszú megszerezte a magyar úszósport ezredik érmét

2019.12.06. 20:18

Fotó: Illyés Tibor / MTI
Két aranyérmet - 200 m pillangó, 100 m vegyes - nyert Hosszú Katinka pénteken a glasgow-i rövidpályás úszó Európa-bajnokságon.
A 100 m vegyesen szerzett első hellyel született meg a magyar úszósport 1896-ban kezdődött történetének ezredik érme világversenyen. A 200 m pillangó fináléjában egy másik magyar, Jakabos Zsuzsanna is érdekelt volt, ő harmadik lett. Az első hely sorsa nagyon izgalmas befutó után dőlt el, 175 méteren át az olasz Ilari Bianchi vezetett, ám az utolsó fordulónál Hosszú került az élre és a záró 25 méteren közel egy másodperccel megverte ellenfelét.
"Oldalra vettem a levegőt, így közelről láttam Katinka és az olasz lány versenyét - mondta az M4 Sporton Jakabos. - Az nem volt kérdés számomra, hogy ki nyer a végén. Mikulás napján lettem érmes, remélem, kapok majd finom csokit."
Alig fél órával később Hosszúnak 100 m vegyesen kellett szerepelnie a fináléban. A 200 m pillangó eredményhirdetését követően már nem is volt ideje részt venni az ilyenkor hagyományos fotózáson, mert ismét úsznia kellett. A 100 m vegyes is nagy csatát hozott, ahol Hosszú az utolsó métereken biztosította be győzelmét az orosz Marija Kamenyeva előtt.
"A 100 m vegyes volt nehezebb, a lábamban a pillangó döntőjével kellett úsznom, az eredményhirdetésnél szólt Zsu, hogy most szerezhetem meg a magyar úszósport ezredik érmét, így komoly tétje volt a finálénak - hangsúlyozta Hosszú.
Lobanovszkij Maxim első felnőtt döntőjében egyéni csúccsal harmadik lett 50 m gyorson. Az 1500 m gyors fináléjában Kalmár Ákos az ötödik helyen ért célba.
Frissítve: 2019.12.06. 20:21

Marad az Elnöki Kupa – Nem jutott középdöntőbe a női kéziválogatott a vb-n

2019.12.06. 15:31

Fotó: Kovács Anikó / MKSZ
Az utolsó másodpercekben kapott góllal szenvedett vereséget Magyarország a női kézilabda-világbajnokságon Romániától és nem jutott tovább csoportjából.
Első négy csoportmérkőzését ötven százalékos mérleggel zárta a magyar női kézilabda-válogatott a Japánban zajló olimpiai kvalifikációs világbajnokságon. Kim Rasmussen szövetségi kapitány együttese legyőzte Kazahsztánt és Szenegált, kikapott azonban Spanyolországtól és Montenegrótól. Románia is ötven százalékot teljesített a pénteki találkozóig, mivel rosszabb volt a gólkülönbsége, a záró körben a magyaroknak a döntetlen is elég volt (lett volna) a továbbjutást jelentő harmadik hely eléréséhez.
Az első félidőben úgy tűnt, nem kell sokat igazolni, koncentráltan, agresszíven és rendkívül eredményesen játszottak a magyarok. Az első hat percben csak magyar találat született, a kapuban Bíró Blanka minden lövést védett (4-0). Tíz perc elteltével már 6-1-re vezetett a látványosan és jól játszó magyar együttes, amely ebben az időszakban ki tudta kapcsolni a játékból a másik oldalon Cristina Neagut. A 31 éves játékost négy egymást követő évben választotta meg a világ legjobbjának a nemzetközi szövetség, ő az első női kézilabdázó, akinek ez sikerült.
Sajnos negyed óra elteltével Neagu aktívan és eredményesen bekapcsolódott az ellenfél játékába, 7-3-ról 7-6-ra felzárkóztak a románok. A kisebb hullámvölgy után újra elkapta a ritmust a magyar csapat és négy perc alatt elhúzott 11-6-ra. (Tavaly a két csapat Európa-bajnoki meccsén a románok vezettek 11-6-ra, a végén a magyarok fordítottak és nyertek.) Az együttes vezére Háfra Noémi volt ebben az időszakban, a ferencvárosi játékost több kritika érte a korábbi meccsek után, ezúttal azonban három góllal és négy találat elkészítésével ő volt az együttes vezére, védekezésben pedig a csapat legrutinosabb játékosa, Tomori Zsuzsanna blokkolt lövést, amikor a románok kezdték volna ismét elkapni a fonalat.
A 20. perctől taktikát váltott Románia, átállt a kapus nélküli támadójátékra, heten rohamoztak a hat védő ellen. Ennek kivédekezése megoldhatatlan feladatnak bizonyult a magyarok számára, mivel azonban az első játékrészben sikerült gólokkal zárni a támadásokat, nem volt baj, Szabó Laura csereként beállva három perc alatt háromszor talált be a kapuba, a 28. percben 15-8-ra, a félidőben 16-10-re vezettek a magyarok.
A második félidőt a románok nyitottabb és agreszívebb védekezéssel kezdték, ami megzavarta a magyarokat. Mivel elöl elmaradtak a gólok, a hét a hat elleni játék pedig továbbra sem ment, a 40. percben már csak 18-15-re vezetett a magyar csapat. Újabb nyolc perc elteltével egy gólra feljöttek a románok (20-19), akik a létszámfölényes támadásaikkal szétzilálták a magyar védelmet.
Három és fél perccel a vége előtt 26-25-ös magyar vezetésnél Rasmussen véleményezett egy játékvezetői ítéletet, amiért két perc kiállítást kapott a magyar válogatott. A szakember az első félidőben is megakasztott egy magyar támadást, amikor sárga lapot mutattak fel neki reklamálás miatt. Az ellenfél 27-27-nél utolérte a magyarokat, ráadásul az utolsó fél percben támadhatott és nyolc másodperccel a vége előtt hétméteresből Neagu találatával megszerezte a továbbjutást érő győztes találatot (27-28).
„Az én felelősségem, mert kaptam két percet, annyit mondtam, hogy ááá, de nem tehetek ilyet – mondta Rasmussen a lefújás után az M4 Sportnak. – Nem találtam meg a helyes játékot, középen megállítottuk őket 7-6 ellen, a széleken ez nem sikerült. Sajnálom, nem végeztem jó munkát. Nem foglalkozom egyelőre a folytatással a vb-n, nagyon csalódott vagyok.”
Románia a középdöntőben folytatja szereplését és versenyben van az olimpiai selejtezőt érő 2-7. helyért, a magyarok a vigaszágra kerültek, a 13-16. helyért játszanak tovább. Vasárnap Argentína ellen lépnek pályára, ha nyernek, akkor hétfőn a meglepetésre kiesett világbajnoki címvédő francia válogatott vagy Angola lesz az ellenfél az Elnöki Kupáért.
A magyar sport 2010 óta résztvevője itthon az Elnöki Kupának, amelynek bevezetése óta egyre inkább vigaszágon van. A „sorozat” magyar kiírója üzent is a válogatottnak: „Föl a fejjel! A jelen elesett, de a jövő az Önöké!” – írta Orbán Viktor miniszterelnök saját Facebook-oldalán.

Még összejöhet az olimpiai selejtező

Halvány reménye maradt a magyar női kézilabda-válogatottnak az olimpiai selejtezős szereplés elérésére, igaz, ehhez szükség lenne a riválisok segítségére. Ha a tavalyi Európa-bajnokság 2-6. helyezettjei – Oroszország, Hollandia, Norvégia, Svédország és Románia – közül legalább négyen a vb-n kiharcolják az olimpiai részvétel (ehhez aranyat kell szerezni) jogát vagy odaérnek a 2-7. helyre (ez ér olimpiai selejtezős szereplést), akkor a tavalyi Eb-n nyolcadik magyar csapat is indulhat a tokiói nyári játékokra kvalifikáló tornán.

Melós ruha, szív és akarat kell

2019.12.06. 09:30
Egy éve a decemberi Európa-bajnokságon a magyarok nyertek 31-29-re
Fotó: SEBASTIEN BOZON / AFP
Egyáltalán nem megnyugtató a női kézilabda-válogatott helyzete, Románia ellen a világbajnokság legnagyobb téttel bíró meccse jön.
A kumamotói csoportmeccsek alatt felvonultatott játék eddig két győzelemre és két vereségre volt elég, ami lényegében élet-halál harccá emelte a Románia ellen alapból sem érzelemmentes rivalizálást. Pénteken (magyar idő szerint 11-kor) fehéren és feketén kiderül: érett-e a magyar válogatott arra, hogy bejusson a középdöntőbe, és ott megszerezze az olimpiai kvalifikációs tornán való indulási jogot? Egyszerűbben: egy vereséggel járó kiesés önmagán túlmutató történés lenne, hiszen egyúttal az olimpiai szereplés lehetősége is menne a levesbe.
Az ilyen „kettő az egyben” jellegű tétmeccs dramaturgiája a női kézilabdában abszolút kétesélyes: lehet eső, lehet sár, mindegyikre akadt példa. Vert helyzetből való csodálatos feltámadásra vagy éppenséggel fordítva, lényegében megnyert döntők megmagyarázhatatlan elbukására. A Kim Rasmussen szövetségi kapitány vezette válogatott az azonos súlycsoportban lévő ellenfeleitől (Spanyolországtól és Monterengrótól) kikapott, míg két habkönnyű riválisát (Kazahsztánt és Szenegált) lesöpörte a színről. Hát ebből mondja meg valaki, hogy most mi következik Románia ellen…
A sansz a magyar oldalon van, a válogatottnak jobb összesített gólkülönbsége révén a döntetlen is elég a továbbjutást jelentő harmadik helyhez. „Nagyjából tudjuk a megoldást, alapvetően a Neagu-féle egyéni, illetve páros kapcsolatokat kell megoldanunk védekezésben. Nagyon feszült, kőkemény mérkőzésre számítok. Tudjuk, mi a tét, de nem fogjuk túlaggódni ezt a kérdést” – csillapította a kedélyeket a mindig higgadt másodedző, Siti Beáta. „Most izzadságszagú melós ruhában, óriási szívvel és akarattal kell küzdenünk. A kapusaink tudnak extrát hozni, a többiekre sokkal inkább az jellemző, hogy csapatként dolgoznak, minthogy egy-egy ember sziporkázna, vagy eldöntené a mérkőzést. Ez is lehet egyfajta recept” – magyarázta. Kérdés persze, miként sikerül kezelni Cristina Neagu klasszisát, a román átlövő négy forduló után a góllövőlista második helyén áll, 44 próbálkozásából harmincszor betalált. Ergo tíz lövésből nagyjából hét gólt szerez, nyilván az lenne az ideális, ha a válogatott péntek délelőtt csak azt a hármat engedné neki, amiből nem szerez gólt.
Magyar győzelem esetén a csapat továbbjut a középdöntőbe, de mivel nem visz magával pontot, ezért helyzete ott sem lesz rózsás. De az már egy másik történet lenne.

Női kézilabda világbajnokság, Japán

A C csoport állása: 1. Spanyolország (már továbbjutott) 8 pont, 2. Montenegró (már továbbjutott) 8, 3. Magyarország 4, 4. Románia 4, 5. Szenegál 0, 6. Kazahsztán 0. A pénteki párosítás: Szenegál–Kazahsztán, Montenegró–Spanyolország (tv.: M4 7:00), Románia–Magyarország (tv.: M4 11:00).