Előfizetés

A semmiből a csúcsra?

Vészes vezetőhiánnyal küzd a magyar baloldal. Pártjaik formálisan rendelkeznek vezetőkkel, de olyan személyiséget nem találni köztük, akinek karizmája társadalmi mozgósító-erővel bírna. Ez a 2018-as választások előtt alapvető gond lehet.

Nem a „vezér kell a baloldalnak!” folyójába akarok térdig belegyalogolni, mert úgy vélem, hogy a mostani Orbán, és korábban a Gyurcsány által megtestesítette hangadó politikusok szerepkörére talán nincs is szükség a baloldalon. Még akkor sem, ha történelmi okok miatt egyfelől a magyar választóközösség vezér utáni vágya majdnem tényként kezelhető, másfelől ez a vágy – ne legyünk restek bevallani – a demokratikus választói magatartás megcsúfolása is.

A porosz hadtudóstól, Clausewitztől mindig egyetlen mondatot idéznek, noha három kötetes műve "A háborúról", kis túlzással, hemzseg a jól idézhető kijelentésektől. Kiragadott, de nem véletlenül idézett mondata: „a győzelmet nem helyettesíti semmi”, magától értetődő, még Clausewitz sem kell hozzá. Mégis, elnézve a baloldali ellenzéki pártokat, maradhat bennünk kétely: valóban akarnak-e és tudnak-e vezér nélkül ezek a pártok országgyűlési választást nyerni 2018-ban? Az "akarnak", és a "tudnak" értelemszerűen nem ugyanazt jelenti. Bennem, a külső szemlélőben, mégis felrémlik, hogy talán az akarat dolgában is mutatkozhat némi deficit, abban pedig teljesen biztos vagyok, hogy a nyerni tudást illetően ma esélytelennek tűnnek a baloldali pártok.

Nem kell, nem szabad mindent a külső körülményekre fogni. A Fidesz-kormányok és a miniszterelnök szapulására hat éve használt politikai retorika hasztalan és a használhatatlan. A 2010 óta eltelt idő ezt támasztja alá. Nem az ezekben az állításokban megfogalmazottak igazságtartalmával van a gond, hanem azzal, hogy ezek a többnyire morálisan alátámasztott szövegek nem találtak utat a társadalom többségéhez. Ebben az esetben nem lehet azzal védekezni, hogy az Orbán-rezsim olyan félelmet honosított meg az országban, amely a személyes vélemény felvállalását lehetetlenné teszi. Tartalmaz ugyan némi igazságot ez a mentség, de nem ad maradéktalanul választ arra kérdésre: miért maradnak visszhangtalanok a választókban az ellenzéki pártok megszólalásai? Miközben a Fidesz hatalomgyakorlása olyan bornírt, bugris, mértékét vesztett, irritáló, hogy annak társadalmi felháborodást, sőt, egyenesen népharagot kellene kiváltania. Másként fogalmazva: Orbán olyan légkört teremtett az országban – mert a félelemkeltés mellett ez is igaz! –, aminek valóban ellenállást kellene kiváltania a józanul és tisztességesen gondolkodó emberekből.

Nem vagyok sem politikai stratéga, sem jártas a hatalomtechnika ügyeiben, de tudom, a politika sikerét alapvetően az eredmények igazolják. Ne nevezze magát senki politikusnak, aki csak elégedetlenkedő emberek búját-baját képes megfogalmazni, de olykor pártja tagjait sem tudja meggyőzni, hogy ezeknek a vélt, vagy valós igazságoknak a kimondásánál többre is képes. Egy politikusban hinni kell, különben nem politikus. Egy politikusnak magával ragadónak kell lenni, különben amatőr. Eredményesnek kell lennie a közvélemény-kutatásban, és a voksok begyűjtésekor egyaránt. Egy politikusnak mozgósítani kell tudnia a választókat, ahogyan megtette a maga országában Bill Clinton és Barack Obama (hogy a legdemokratikusabb ország elnökjelöltjeinek példáját hozzam), mert személyiségükből és fellépésükből sugárzott az a karizma, ami nélkül ez a "hivatás" nem lehet sikeres. A felsoroltak hiányában a mai magyarországi ellenzéki politikusainak legfeljebb saját párttársai hiszik el azt, amit választók millióinak kellene elhinni róluk.

A mai baloldali ellenzéknek volt ideje meg- és bemutatni magát, még akkor is, ha a pártok egyike-másika - az MSZP és az LMP is - hosszabb ideje vezetési válsággal küzdött. Nem vagyok biztos abban, hogy mára ezen túljutottak, megtalálták volna azokat a vezetőiket, akik esélyt adnak a sikeres választási szereplésre. Gyurcsány DK-ja arra az emberre épül, akinek személyétől a választók széles köre idegenkedik. Az Együtt, a PM és a Liberálisok több éves küzdelmük ellenére továbbra is a politikai túlélésükért küzdenek...

Ki jöhet, mi jöhet ezek után? A választ nem tudom, de két, egymástól nagyon távol álló politikus példája jut eszembe, akik úgy kerültek a politika csúcsára, hogy korábban vagy nem is hallottunk róluk, vagy nem is gondoltuk, hogy adott esetben ők lehetnek a nagybetűs megoldás. Angela Merkel elköltözött első férjétől, csúnya válás volt. A vagyonosztozkodásban nem jutottak dűlőre. Az asszony elunva a vitát egy ismerősével visszament a lakásba, és férje tudta nélkül elhozta a hűtőt. Vajon gondolta volna a lépcsőházi cipekedés közben kiizzadva, hogy rövidesen ő lesz Németország kancellárja? Európa legmeghatározóbb politikusa? A másik Vlagyimir Putyin, aki a kelet-németországi KGB-s évek után a leningrádi egyetem háromfős nemzetközi osztályán helyezkedett el (szerencsés volt, hogy egyáltalán talált állást), és alacsony fizetése miatt délutánonként Zaporozsecével taxizott. Ő vajon hihette, hogy egyszer ott lesz, ahol ma áll?

Olykor a semmiből indulnak el, akik a csúcsra érnek. Ez az út nálunk is nyitva áll.

Dárdaiék játszották a forduló mérkőzését

2016.09.26. 07:59
Dárdai elégedetlen a sok kapott góllal FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES
A Dárdai Pál által edzett Hertha BSC és az Eintracht Frankfurt játszotta egymás ellen a forduló mérkőzését a német labdarúgó-bajnokság ötödik körében.

A frankfurti együttest a magyar szakember korábbi berlini csapattársa, és a mai napig jó barátja, Niko Kovac irányítja. A két tréner a kezdés előtt és a lefújás után is szívélyes öleléssel köszöntötte egymást, a kilencven perc alatt azonban nyoma sem volt a barátságnak, a két csapat nagyon pörgős, kemény, fordulatokban gazdag találkozóval szórakoztatta a közönséget.

A vendég Hertha szerezte az első gólt, a frankfurtiak 2-1-re fordítottak, majd 3-2-re ismét a fővárosiak vezettek, az Eintracht a 92. percben Michael Hector találatával alakította ki a 3-3-as végeredményt. A házigazdáknál Huszti Szabolcs 70 percet játszott, sárga lapot kapott.

„A közönség remekül szórakozott, én nem éreztem ennyire jól magam a kispadon, nagyon sokat öregednek az edzők egy ilyen mérkőzésen” – mondta a lefújás után Niko Kovac, a hazaiak szakvezetője.

„Túl sok gólt kaptunk, megszereztük a vezetést, irányítottuk a mérkőzést, aztán minden megváltozott, ebből tanulnunk kell, szép gólokat szereztünk, muszáj elfogadnunk a döntetlent” – értékelt Dárdai Pál.

Kleinheisler László egy félidőt játszott a Darmstadt csapatában, a válogatott futballistát taktikai okokból cserélték le, miután játékostársát, Leon Guwarát az első játékrész hajrájában kiállították, a Darmstadt a második 45 percben védekezőbb stílusra váltott, de ez sem segített, 1-0-ra nyert az Augsburg. A győztes csapatot az a Dirk Schuster irányította aki a harmadik vonalból az első osztályig vezette a darmstadtiakat.

A két meglepetéscsapat mérkőzésén a Köln hazai pályán 1-1-es döntetlenre végzett a Gulácsi Péterrel a kapuban pályára lépő RB Leipzig ellen. A találkozó negyedórás késéssel kezdődött, mert a kölni drukkerek ülősztrájkkal tiltakoztak a lipcsei klub – német hagyományoktól eltérő - gazdaságpolitikája ellen, és a csapat busza nem jutott be időben a stadionba. A végeredmény már a 20. percben kialakult, ekkor egyenlítettek a vendégek. A kölniek a két nagyágyú, a Bayern München és a Borussia Dortmund mögött a harmadik helyen állnak a tabelláán.

Szalai Ádám nem lépett pályára a Hoffenheimben korábbi csapata, a Schalke 04 ellen, a találkozón a futballista mostani munkaadója nyert 2-1-re.

A Bayern München ismét annyit adott ki magából, amennyi a sikerhez kellett. Hiába futottak tíz kilométerrel többet a Hamburg játékosai, a bajorok Joshua Kimmich 88. percben szerzett góljával 1-0-ra nyertek. Ez a mérkőzés volt Bruno Labbadia búcsúmeccse a hamburgi kispadon, vasárnap a klub bejelentette, hogy megvált az 50 éves szakembertől, miután a csapat nem nyert egyetlen mérkőzést sem eddig.

Bundesliga, 5. forduló

Péntek: Dortmund-Freiburg 3-1. Szombat: Mainz-Leverkusen 2-3, Hamburg-Bayern München 0-1, Augsburg-Darmstadt 1-0, Frankfurt-Hertha BSC 3-3, Mönchengladbach-Ingolstadt 2-0, Bremen-Wolfsburg 2-1. Vasárnap: Hoffenheim-Schalke 04 2-1, Köln-RB Leipzig 1-1. Az élcsoport: 1. Bayern München 15 pont, 2. Borussia Dortmund 12, 3. 1. FC Köln 10,…5. Eintracht Frankfurt 10., 6. Hertha BSC 10, 7. RB Leipzig 8, …9. Hoffenheim 7, …14. Darmstadt 4.