Paralimpia: magyar ezüstérem és döntő

2016.09.12. 07:52
Pap Bianka, a boldog ezüstérmes FOTÓ: SZALMÁS PÉTER (RIO)
Pap Bianka (S10-es sérültségi kategória) megszerezte a magyar küldöttség első ezüstérmét a riói nyári paralimpián. A tizenhat éves szigetvári úszólány pályafutása első ilyen megmérettetésén 100 méter hátúszásban végzett a második helyen.

Az úszónőnek születési rendellenesség következtében az egyik lába rövidebb a másiknál. Pap rengeteg áldozatot hozott a sikerért, évekig Szigetvárról vonatozott a fővárosba minden nap az iskola után az edzésekre, három éve pedig Budapestre költözött, előbb a nagymamájához, majd kollégiumba, így a szüleivel csak hétvégén találkozott és találkozik.

Adámi Zsanett (100 méter hát, S2) és Kézdi Réka (50 méter pillangó, S5) egyaránt negyedik lett, a tizenöt esztendős Konkoly Zsófia hatodikként ért célba (400 méter gyors, S9).

Fantasztikusan szerepeltek a magyar asztaliteniszezők: Major Endre (1), Csonka András (8) és Pálos Péter (11) is bejutott az elődöntőbe. Csonka tegnap a kínai Je Csao-csünt győzte le három játszmában 22:20, 11:9, 12:10-re, kedden délután Zsao Su-aj ellen aranyéremért játszhat.

Az S1-es kategóriában szereplő Major vasárnap 3:1-re kikapott a brit Daviestől, Pálos 3:0-s vereséget szenvedett a belga Van Ackertől, így mindkét magyar a bronzéremért folytathatja. Arlóy Zsófi a a negyeddöntőben búcsúzott és ötödik lett.

Szabó Nikolett (70 kg) világbajnokként érkezett Rióba, a korábbi játékokról már volt két bronzérme (2004 Athén, 2012 London), ezúttal ötödik lett a látássérült cselgáncsozók versenyén, ami ahhoz képest fantasztikus eredmény, hogy porckorongsérve miatt több hónap kimaradt a felkészüléséből.

A 37 éves Szabó Peking és London után is bejelentette visszavonulását, majd folytatta a versenyzést, őt ismerve nem lenne meglepő, ha harcba indulna a tokiói kvótáért is. A cselgáncstornának Rióban Tardos János személyében magyar igazgatója van, és az informatikai hátteret is magyar szakemberek biztosítják.

Boronkay Péter a kilencedik helyen végzett a paralimpián ezúttal bemutatkozó paratriatlon-versenyen. A 35 éves, kétszeres világ-, háromszoros Európa-bajnok sportoló korábban úgy nyilatkozott, számára kedvezőbb lett volna egy négy évvel korábbi paralimpiai debütálás Londonban, mert akkor volt a legjobb formában és erőben.

Dárdai Herthája nyert, Szalai gólt szerzett

Eredményes hétvégéjük volt a német labdarúgó-bajnokság második fordulójában a magyarok résztvevőknek. Az élre kívánkozik a legnagyobb szenzáció: az újonc RB Leipzig Gulácsi Péterrel a kapuban 1-0-ra nyert a találkozó toronymagas esélyese, a Bajnokok Ligája-résztvevő Borussia Dortmund ellen.

A lipcseiek győztes gólját a csereként beállt guineai Naby Keita szerezte a 89. percben, a dortmundiak legnagyobb helyzete pár perccel korábban maradt ki, amikor Andre Schürrle a felső lécet találta el.

Történelmi bravúr főszereplője Dárdai Pál, a Hertha BSC vezetőedzője: csapata a második körben 2-0-ra nyert az Ingolstadt otthonában, és fennállása során először zárta sikerrel első két élvonalbeli bajnokiját, csupán rosszabb gólkülönbsége miatt szorul a listavezető Bayern München mögé. A bajorok visszafogott teljesítménnyel, a hajrában szerzett gólokkal győztek ugyancsak 2-0-ra a Schalke 04 vendégeként.

A Darmstadt a csereként pályára lépett Kleinheisler Lászlóval a soraiban győzte le 1-0-ra a Huszti Szabolcsot is bevető Eintracht Frankfurtot. A találkozó megható névadó ünnepséggel kezdődött: a stadion ebben a szezonban a márciusban 26 éves korában agydaganatban elhunyt szurkoló, Jonathan Heimes nevét viseli. A drukker 12 éven keresztül küzdött a gyilkos kórral, amikor nem volt kórházban, akkor idegenbe is elkísérte a csapatot, mottója („küzdened kell”) bekerült a darmstadti klubcímerbe is.

A találkozó vége nem volt ünnepi, a hazai táborból három rakétát lőttek át a vendégszektorba, két elkövetőt a biztonsági kamerák felvételei alapján a stadionban elfogtak és előállítottak, ellenük a közrend megzavarása miatt indult eljárás, és örökre kitiltották őket a klub összes hazai és idegenbeli találkozójáról.

A dortmundiak mellett rossz főpróbát tartott a BL előtt a Borussia Mönchengladbach is, amely 3-1-re kikapott az újonc Freiburgtól. André Schubert együttese így rossz előjelekkel várja a Manchester City elleni keddi idegenbeli csoportmeccset.

A játéknap sztárja a Bayer Leverkusen 19 éves finn játékosa, Joel Pohjanpalo volt, aki a hajrában lépett pályára, és mindhárom kapura lövéséből gól lett (79., 91., 94.), ezzel fordított csapata 3-1-re a Hamburg ellen. Pohjanpalo a nyitányon is csereként állt be, s egyetlen lövése után találatot ünnepelhetett.

A fordulót záró vasárnapi mérkőzésen a Hoffenheimbe csereként beálló Szalai Ádám a 84. percben szerezte csapata negyedik, döntetlent érő gólját.

Bundesliga, 2. forduló, szombat: Schalke04-Bayern München 0-2, Leverkusen-Hamburg 3-1, Wolfsburg-Köln 0-0, Ingolstadt-Hertha BSC 0-2, Darmstadt-Frankfurt 1-0, Freiburg-Mönchengladbach 3-1, Leipzig-Dortmund 1-0. Vasárnap: Bremen-Augsburg 1-2, Mainz-Hoffenheim 4-4.

Az élcsoport. 1. Bayern München 6 pont (8-0), 2. Hertha 6 (4-1), 3. Wolfsburg 4.

Az angyalföldiek köre volt

2016.09.12. 07:50
Torghelle (csíkosban) gólja döntött a Fradi ellen FOTÓ: MTI/KOVÁCS TAMÁS
Csakis a pályaválasztó csapatok tudtak győzedelmeskedni a labdarúgó NB I nyolcadik játéknapján. A szombati kör egyértelmű nyertese a Vasas, hiszen a közvetlen üldözők mindegyike pont nélkül zárt az aktuális fordulóban.

Az MTK és a Ferencváros tradicionális párharcára ezúttal Dunaújvárosban került sor. A 210. örökrangadón a háromhetes bajnoki szünet után gyengén kezdő Fradi gyakorlatilag átaludta az első félidőt: mire a csereként pályára lépő Varga és a zöldek legújabb kölcsönjátékosa, a dél-koreai Rju Szung Vu félidőben játékra jelentkezett, Gera Dániel találatával már az MTK-nál volt az előny.

A második játékrészben magasabb iramra kapcsoló FTC ázsiai légiósa később két legyet ütött egy csapásra: az eligazoló portás, Hegedűs Lajos helyére érkező Danijel Petkovic ugyanis MTK-mezben a dél-koreai játékos gólja után először nyúlhatott a hálóba a labdáért.

A támadás lehetőségét idejekorán feladó MTK a hajrára a második sárga lapját reklamálásért kapó Dragan Vukmir kiválásával megfogyatkozott, a győztes gólt mégsem a zöld-fehérek szerezték: a hosszabbításban szabadrúgásból veszélyeztető Kanta lövését Djuricin kézzel blokkolta a büntetőterületen belül, a jogosan megítélt büntetőt pedig Torghelle Sándor értékesítette, kialakítva a 2-1-es végeredményt.

„Az volt a célom, hogy eredményesek legyünk, és hogy én is betaláljak. Mindkettő sikerült. A győzelem kulcsa az egység volt.” – értékelt az MTK honlapjának a lefújást követően Torghelle.

Tekintve, hogy délután Debrecenben kikapott az Újpest (2-1), illetve a Videoton – különösen a második játékrészben nyújtott teljesítményének köszönhetően – két vállra fektette a Haladást (3-0), a forduló nyertese a Vasas: a listavezető angyalföldiek új igazolásuk, az alig másfél hete a csapattal készülő Kulcsár Tamás góljával legyőzték a Paksot (1-0), így öt pontra növelték előnyüket az üldözők előtt.

A Vasast felkészítő Michael Oenning elégedetten értékelt a klub weblapjának. „Pár perctől eltekintve, elégedett vagyok a játékosok teljesítményével. Megszereztük a vezetést, nyomás alatt tartottuk az ellenfelet. Nekünk volt több helyzetünk, így megérdemeltük a győzelmet.”

A szombati találkozók egyébként bővelkedtek az „elsőkből”: a Honvéd ellenében hátrányból fordítva, visszajutása óta először nyert a borsodi városban a Mezőkövesd (3-1), története során első ízben diadalmaskodott az élvonalban a Gyirmót (1-0), s először szerzett három pontot a DVSC élén a portugál tréner, Leonel Pontes. Az abszolút újonc nyugatiak a második forduló óta nyeretlen, mostanra a kiesőzóna közelébe visszaeső Diósgyőrt múlták felül.