Ronaldo a különbség

R.T.
2016.04.14. 01:40
Nem találták Cristiano Ronaldo ellenszerét FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/MIKE HEWITT
Sikerült a bravúr a Real Madridnak: a labdarúgó Bajnokok Ligája negyeddöntőjének visszavágóján már 17 perc alatt ledolgozta hátrányát a német Wolfsburggal szemben, s a mindent eldöntő, továbbjutást jelentő találatot is sikerült megszereznie a hajrában. A királyi gárda csillaga Ronaldo volt mesterhármasával. A másik keddi mérkőzésen a Manchester City biztosan jutott tovább a Paris Saint-Germainnel szemben.

Sorozatban hatodszorra is a labdarúgó Bajnokok Ligája elődöntőjébe került a Real Madrid. De milyen drámai mérkőzésen! S milyen rossz előjelek után! A német Wolfsburg ugyanis az egy héttel korábban megrendezett első mérkőzésen 2-0-ra nyert hazai pályán, s a statisztika azt sugallta, hogy a királyi gárda már-már csak a csodában reménykedhet, mert a BL-ek történetében az egyenes kiesési szakaszban ilyen hátrányt csak két együttesnek, az FC Barcelonának az AC Milan ellen és a Manchester Unitednek az Olimpiakosszal szemben sikerült ledolgoznia. Ráadásul német csapat ilyen előnyt még sosem adott ki a kezéből. Zinédine Zidane csapata abban reménykedhetett, hogy hazai pályán nem ismétlik majd meg azt a gyatra teljesítményt, amit Wolfsburgban láthattunk a blancóktól, s hogy a Real sztárjai most megmutatják, mindenre képesek. Na és abban, hogy a Wolfsburg idegenbeli mérlege – a Bundesligában legalábbis – egyenesen pocsék.

Valóban félelmetes első húsz percet produkáltak a madridiak, azt azonban talán még a legderűlátóbb Real-hívek sem remélhették, hogy már 17 perc után sikerül ledolgozni a hátrányt. A 17. percben Dani Carvajal adott középre, labdája megpattant, s a hosszú saroknál tanyázó Cristiano Ronaldo a lehető legjobbkor érkezett. Nem volt nagy gól, még csak nem is nevezhetjük különösebben látványosnak, mégis már ezzel is igazolta klasszisát a portugál, hiszen valahogy mindig jókor van, jó helyen, ami az igazán nagy támadók ismérve. Egy perccel később máris 2-0-át mutatott az eredményjelző: Kroos szöglete után Ronaldo emelkedett a legmagasabbra, s gyönyörű mozdulattal a németek kapujába fejelt. 2-0! Extázisba került a Santiago Bernabeu közönsége. Innen már minden olyan egyszerűnek tűnt. Ezután azonban a Real kicsit visszavett a tempóból, vagy a Wolfsburg rendezte a sorait, s ez a tapogatózás a második félidőben is folytatódott. Aztán a 77. percben a magyar játékvezető, Kassai Viktor szabadrúgást ítélt a Real javára. Még mielőtt Ronaldo a labda mögé állt volna, érdekes közjáték történt. A hazaiak kapusa, Keylor Navas előreszaladt a portugálhoz, s valamit a fülébe súgott. Talán ő árulta el a sikeres szabadrúgás titkát? Mindenesetre Ronaldo nekifutott a labdának, majd harmadik gólját is megszerezte. Komoly szerencse is kellett a találathoz, mert szétnyílt a sorfal. Utóbb digitális technikával megállapították: 22 centi széles a labda, és 28 centis lyuk keletkezett két védő között, így éppen át tudott haladni a falon.

A hátralévő játékidőben nem tudott helyzeteket kialakítani a Wolfsburg, a Real Madrid kontráiban azonban rendre benne volt a veszély. Maradt a 3-0, ezzel Luka Modricéknak még a rendes játékidőben sikerült dűlőre vinniük a dolgot. „Szenzációs volt ez az első perctől az utolsóig. Sokan nem bíztak a továbbjutásunkban, de a szurkolók támogatása mindenkinek szárnyakat ad” – lelkendezett a találkozót követően a Real csapatkapitánya, Sergio Ramos. „Az ünneplés napja ez a mai, mindenki joggal lehet boldog” – hangoztatta a tréner, Zinédine Zidane. Az egykori francia aranylabdás pontosan tudta: a játékosok érte is küzdenek, hiszen amennyiben a Real kiesett volna a viadalból, úgy biztosan új tréner után nézett volna a klubelnök, Florentino Pérez.

Ami pedig Cristiano Ronaldót illeti, már 16 találatnál jár az idei BL-kiírásban, s a madridiak legrangosabb kupában szerzett góljainak nyolcvan százalékában játszott valamilyen szerepet. Egyetlen gólra van attól, hogy beállítsa saját csúcsát, amelyet 17 góllal állított fel. Csak emlékeztetőül: ez a 2013-2014-es szezonban történt, amikor a madridiak megnyerték a BL-t. A portugál összesen 93-szor volt eredményes a legrangosabb nemzetközi kupában, így messze megelőzi Messit.

Idén sem tudta átlépni a saját árnyékát a Paris Saint-Germain. A hipergazdag párizsi klub négy év óta nem képes túljutni a BL negyeddöntőjén. Pedig mostani ellenfele, a Manchester City nem tűnt verhetetlen ellenfélnek, ehhez képest az angol klub elég simán jutott tovább: miután az első mérkőzésen 2-2-es döntetlent ért el, a visszavágón 1-0-s győzelmet aratott úgy, hogy a PSG nagyon kevés helyzetet alakított ki. A francia együttes csak szabadrúgásokból és szögletekből veszélyeztette a hazaiak kapuját. A 30. percben aztán büntetőhöz jutottak az angolok, de Agüero hibázott.

De Bruyne-t (jobbra) ünneplik FOTÓ: EUROPRESS/GETTY IMAGES/ALEX LIVESEY

Zlatan Ibrahimovicéknál nagyon érződött David Luiz hiánya, aki sárga lapjai miatt nem léphetett pályára. Távollétében a szokottnál kevésbé tűnt stabilnak a francia védőfal. A hosszú sérülés után felépült belga zseni, Kevin De Bruyne viszont új lendületet adott a City támadójátékának, s az ő gólja is döntötte el a találkozót: a 75. percben a brazil Fernando készítette le a labdát a PSG kapujától úgy 18 méterre a belgának, aki jobbal remekül csavart a bal alsó sarokba. Thiago Silva, a PSG brazil védője kicsit lemaradt a lövésről, s ez végzetesnek is bizonyult. Bár a PSG-nek még akadtak lehetőségei, végül maradt az 1-0, így a Manchester City 3-2-es összesítéssel került az elődöntőbe.

Érthető módon a hazaiak trénere, Manuel Pellegrini is De Bruyne teljesítményét emelte ki: „Rendkívül fontos személyiség számunkra. A gólt ugyanakkor már azelőtt megérdemeltük volna, hogy megszerezte a vezetést számunkra. Kezdettől fogva domináltuk a mérkőzést” – vélekedett a chilei tréner.

BL-negyeddöntő, visszavágók
Kedd

Real Madrid-Wolfsburg 3-0 (továbbjutott Real Madrid 3-2-es öszszesítéssel)

Manchester City-PSG 1-0 (tj.: M. City, 3-2-vel)

Szerda
Benfica-Bayern M. 2-2 (tj: Bayern 3-2-vel)
Atlético-Barcelona 2-0 (tj:Atlético 3-2-vel)

Labdarúgó MK - Döntőben a címvédő Ferencváros

2016.04.13. 23:01
A ferencvárosi Gera Zoltán (b) és a debreceni Szakály Péter MTI Fotó: Illyés Tibor
A címvédő Ferencváros bejutott a Magyar Kupa fináléjába: a bajnok zöld-fehér csapat az elődöntő szerdai visszavágóján - a gól nélküli első mérkőzést követően - több mint 70 percen keresztül emberelőnyben futballozva, Gera Zoltán duplájával, illetve Nagy Dominik góljával győzte le a vendég Debrecent.

A Ferencváros a döntőben az ősi rivális Újpesttel találkozik, a finálét a Groupama Arénában rendezik. A két csapat 83 év után játszik újra egymással MK-döntőt.

Magyar Kupa, elődöntő, visszavágó:
Ferencváros - DVSC-TEVA 3-0 (1-0)

Groupama Aréna, 5835 néző, v.: Karakó
Továbbjutott: a Ferencváros, 3-0-s összesítéssel.
gólszerzők: Gera (22., 79., az elsőt 11-esből), Nagy Do. (90.)
kiállítva: Verpecz (18.)
sárga lap: Gyömbér (75.), illetve Holman (58.), Brkovic (78.)

Ferencváros:

Dibusz - Dilaver, Nalepa, Leandro, Ramírez - Gera Z., Pintér (Gyömbér, 61.) - Radó (Cukic, 73.), Hajnal (Nagy Do., 69.), Lamah - Böde

DVSC-TEVA:

Verpecz - Jovanovic, Mészáros, Brkovic, Korhut - Varga J., Szakály - Djelmic, Holman (Tisza, 69.), Horváth Zs. (Radosevic, 21.) - Kulcsár T. (Takács T., a szünetben)

Már a találkozó elején jelentős előnybe került a Ferencváros: Varga rendkívül gyenge hazaadására Böde csapott le, elhúzta a labdát Verpecz mellett, a Debrecen kapusa azonban szabálytalankodott a csatárral szemben. A hazaiak büntetőt kaptak, ráadásul a debreceniek hálóőrét kiállította a játékvezető, Gera pedig értékesítette a tizenegyest. A folytatásban a zöld-fehérek folyamatos nyomás alatt tartották riválisukat, de nem tudták növelni előnyüket.

A fordulást követően is Thomas Doll csapata futballozott fölényben, de korántsem állt annyira közel a gólhoz, mint az első félidőben. A "jég" a 79. percben tört meg, Gera szabadrúgásból döntötte el a párharcot. Ezt követően futószalagon érkeztek a hazai helyzetek, ezek közül gyakorlatilag az utolsót értékesítette Nagy Dominik.

Hargitay András: szeretnénk végre dolgozni

2016.04.13. 19:19
Hargitay András, a magyar úszóválogatott új szövetségi kapitánya (b), valamint helyettesei, a Testnevelési Egyetem úszótanszékén
 Egy hónappal az Európa-bajnokság előtt, a riói olimpia közeledtével valóságos össztűz zúdul a magyar úszósportra, ami irdatlan károkat okozhat - jelentette ki Hargitay András.

Az újonnan megválasztott szövetségi kapitány nyugalmat szeretne a sportág körül és - miként a sportági szövetség sajtóosztálya által készített szerdai interjúban fogalmaz - "végre dolgozni szeretne".

Az új szakvezető Kiss László ügyét sajnálatosnak tartja, a lemondásával azonban a sportág szempontjából ez a fejezet szerinte lezártnak tekinthető. Ennek ürügyén azonban újabb és újabb eseteket kreálnak - folytatta. Példaként említette a KÉSZ Zrt.-t, amely jelezte, hogy nem támogatja tovább a sportágat, holott amúgy is csak jogerős bírói ítélet nyomán fizette ki azt a több tízmilliós összeget, amely a szövetségnek járt. Hargitay András utalt a Hosszú Katinkával kapcsolatos minapi nyilatkozatára is, amelyből több helyen azt emelték ki, hogy ő nem beszél a világbajnok úszónővel.

"A legnagyobb szeretet hangján szóltam Hosszú Katinkáról az M4 Sporthétfő című adásában, elmondtam, kívánom neki, hogy ha külön utakon járva is, de eredményesen készüljön fel az olimpiára, és érje el azt, amit mindannyian szívből kívánunk neki - ebből a szempontból másodlagos, hogy beszélünk-e vagy sem" - idézte vissza hétfői szavait.

A kapitány szerint a magyar úszósport a medencében ennél jobban aligha tudna teljesíteni, a versenyzők folyamatosan a legjobbak között vannak világbajnokságokon, Európa-bajnokságokon.

"Netán lehetne ennél többet tenni sportdiplomáciában? Öt Európa-bajnokság van mögöttünk, az idén junior Eb-t rendezünk, a sportág készül minden idők legnagyobb kihívására, a jövő évi budapesti FINA-világbajnokságra, két évvel később junior vb esedékes" - folytatta, hozzátéve: Gyárfás Tamás szövetségi elnök főszerepet játszott abban, hogy ezek az események Magyarországra kerültek.

Hargitay András emlékeztetett arra, hogy új uszodák épülnek, a MOB sportági rangsorában folyamatosan az első két hely egyike az úszásé, sikeres programok zajlanak, az anyagi háttér pedig alkalmassá teszi a magyar úszósportot, hogy felvegye a versenyt a nagyhatalmakkal. Szerinte magára az úszásra kellene koncentrálnia mindenkinek a "régmúltból előbányászott dolgok" helyett.

"Szeretnénk végre dolgozni - hangoztatta az interjúban Hargitay András. - Az olimpia évében egy sportágnak nyugalomra van elsősorban szüksége, hiszen minden egyes nap, ami felszított, oktondi kampányok jegyében telik, duplán-triplán üt vissza később, amikor századmásodpercek döntenek a medencében."

A kapitány közös érdeknek nevezte, hogy a tavaly öt évre bizalmat kapó elnök, Gyárfás Tamás, "akit 122-1-es szavazati aránnyal választottak meg, a sportág menedzselését továbbra is a megszokott, magas színvonalon végezze az elnökséggel összhangban." Ő pedig a válogatottra szeretne összpontosítani - mondta.