Előfizetés

Aranyéremmel nyitott Jakabos és Cseh

Jakabos Zsuzsanna és Cseh László egy-egy számban győzött a genfi nemzetközi úszóverseny pénteki nyitónapján.

A viadal honlapjának eredményközlése szerint az esti döntők közül Jakabos a 200 méter hátúszásét nyerte meg (2:14.91 perc), emellett pedig két második helyezést is szerzett, 400 méter gyorson (4:20.07), illetve 200 méter vegyesen (2:16.03).

Cseh, a szám tavalyi világbajnoki ezüstérmese, a svájci városban nem talált legyőzőre 100 méter pillangón (52.55 mp), míg 100 méter gyorson negyedik lett (51.08).

Tízgólos vereség a kézilabda Eb-n

Tízgólos vereséggel kezdett a lengyelországi olimpiai kvalifikációs férfi kézilabda Európa-bajnokság középdöntőjében a magyar válogatott, amely a németekkel szemben maradt alul a pénteki első fordulóban.

Eredmény, középdöntő, 2. csoport (Wroclaw), 1. forduló:
Németország-Magyarország 29-19 (17-9)

a góllövők: Wiede 6, Reichmann 5, Weinhold 3, Fäth 3, Dahmke 3, Sellin 2, Pekeler 2, Kohlbacher 2, Ernst 1, Pieczkowski 1, Dissinger 1, illetve Nagy K. 3, Nagy L. 3, Jamali 3, Bánhidi 2, Hornyák 2, Ancsin 2, Bodó 2, Zubai 1, Pásztor 1

Rögtön német góllal indult a mérkőzés, sőt három perc után 3-0-ra vezetett a rivális. Nagy Kornél átlövése volt az első érdemi magyar válasz, de közelebb kerülni nem sikerült. Szemben Talant Dujshebaev szövetségi kapitány együttesével, a német csapat rendre eredményesen fejezte be támadásait, s bár valamelyest javult Nagy Lászlóék védekezése, az ellenfél őrizte két-három gólos előnyét. Jellemző adat: a németek első nyolc lövéséből hét a magyar hálóban landolt. A 14. percben négy-, a 19.-ben már öttalálatnyi volt a különbség (11-6), és érdemben az sem segített, hogy Mikler Roland helyére Bartucz László állt be a kapuba. Hatpercnyi gólszünet után Jamali alakította 12-7-re az állást, de szorosabbá továbbra sem sikerült tenni a meccset, amelynek félidejére nyolcgólosra nőtt a német előny (17-9).

A második játékrészben is a magyar háló rezdült először, de aztán Bodó és Pásztor csökkentette a hátrányt (18-11). Közelebb kerülni azonban képtelen volt a magyar együttes, amely jobbára csak erőlködött, s a csapatjáték, továbbá a hatásos egyéni megoldások híján viszont csupán a kínlódás jutott osztályrészéül, az eredményen még kozmetikázni se nagyon sikerült. Olyannyira, hogy az 51. percben már tíz gól volt a németek előnye, mi több: az 55. percben 28-16-os állást mutatott az eredményjelző. Egyetlen részcélnak az maradt, hogy legalább ne kétszámjegyű legyen a vereség mértéke, de ez sem jött össze, mivel a legutolsó másodpercben is be tudták venni a magyar kaput a németek, akik így tíz góllal, 29-19-re nyertek, tulajdonképpen roppant könnyedén.

Mivel selejtezőcsoportjából eleve két vereséget hozott magával a gárda, így továbbra is pont nélkül áll.

Lengyelországban a magyar mellett az orosz, a macedón, a fehérorosz, a norvég és a svéd válogatott küzd az olimpiai selejtező tornára még kiadó két helyért, a németek elleni kudarc nyomán azonban minimálisra csökkent az esélyük Nagy Lászlóéknak, hogy ott lehessenek a riói részvételről határozó viadalon. A magyarok a németek után kedden a spanyol, szerdán a svéd válogatottal találkoznak még Wroclawban.

"Természetesen nagyon szomorúak vagyunk, a német válogatott jobbnak bizonyult. Nem harcoltunk hatvan percig, de a felelősség az enyém a játékért és a felkészülésért. Kilenc újonc van a csapatunkban, ezen a szinten nincs tapasztalatuk, de ez az én hibám. Sajnálom az értünk szurkolókat, de az biztos, hogy nem tesszük fel a kezünket, hanem harcolunk tovább" - idézi Talant Dujshebaev szövetségi kapitány nyilatkozatát a magyar szövetség (MKSZ) honlapja.

Az edző - akinek a szerződése a 2017-es világbajnokság végéig szól - a mérkőzést közvetítő M4 Sportnak elmondta, hogy nem mond le a posztjáról a rossz szereplés miatt, de amennyiben az MKSZ vezetői változtatni kívánnak, elfogadja a döntésüket.

A csoport másik pénteki mérkőzésén az oroszok döntetlent játszottak a svédekkel.

Eredmény:
Svédország-Oroszország 28-28 (13-13)
A 2. csoport állása: 1. Dánia 4 pont/2 mérkőzés (61-47), 2. Németország 4/3 (85-77), 3. Spanyolország 4/2 (56-51), 4. Oroszország 3/3, 5. Svédország 1/3, 6. Magyarország 0/3

Montenegró visszavágott

ZS.J.K.
2016.01.23. 06:57
FOTÓ: Getty Images
A magyar férfi vízilabda-válogatott kikapott a belgrádi Európa-bajnokság elődöntőjében 8-5-re Montenegrótól, így nem ismétlődik meg a két évvel ezelőtti szerbek elleni finálé. A végig szoros meccsnek az utolsó negyedében lépett meg az ellenfél, az elődöntőben Görögországgal találkozik hazánk. Kvótaszerzésre már csak a firenzei olimpiai selejtezőtornán lesz esélye férfi vízipólósainknak.

Nem fordult elő az a bravúr a belgrádi vízilabda Európa-bajnokságon, mint ami történt az 1995-ös bécsi kontinensviadalon, amikor a női és a férfi pólócsapatunk is bejutott a fináléba. Benedek Tibor szövetségi kapitány legényei ugyanis 8-5-re kikaptak az elődöntőben Montenegrótól. Ellenfelünk ezzel kvázi visszavágott a 2013-as világbajnoki döntőért, melyen a magyarok diadalmaskodtak.

Benedek szerint végig jól és harciasan játszottak a vízipólósai, meg volt a győzelem lehetősége. "Az utolsó negyedben egy-két momentum meghatározó volt. Kihagytunk egy kettős emberelőnyt, ők egy lefordulás után lőttek gólt. Pici dolgokon múlt, mint ahogyan ilyenkor mindig" – értékelt a játékosként háromszoros olimpiai bajnok Benedek. – "A negyedik játékrész közepéig biztos voltam benne, hogy ezt a mérkőzést meg tudjuk nyerni. Az, hogy egy játékos kezéből kiesik a labda, egy ilyen helyzetben nem fér bele. Montenegró nagyon harcos volt, ez idegileg felőrölte a játékosokat."

A magyar együttes ugyan jól védekezett, azonban a nem eléggé hatékony támadójátékon elúszott a finálé. A csapat kapusa, Nagy Viktor ezúttal is nagyszerűen védett, a harmadik negyed végén például egy ötméterest hárított ujjheggyel, melybe kis híján bele is sérült. "Tudtuk a meccs előtt, hogy igazi harcosokkal kell játszanunk, akik hatalmas motivációval bírnak. Nagyon mérges, ideges és csalódott vagyok, mert azért jöttünk ide, hogy döntőt játsszunk" – magyarázta a világbajnok hálóőr.

Magyar oldalról Varga Dénes lőtt legtöbbször kapura (7), kétszer volt eredményes. A támadásokban a második legaktívabb játékosunk a 18 éves Manhercz Krisztián volt: az ő öt lövéséből kettő kötött ki a hálóban. A fiatal vízipólós merészen játszott végig az elődöntőben. "Ha az ember eljut idáig, a bátorságnak meg kell lennie. Nüanszokon múlik ilyenkor már minden: hogy lövöd el a labdát, a kapufa éléről befelé vagy kifelé pattan, miként dobja meg a pattintott lövést a víz… Talán balszerencsések is voltunk ma, még akkor is, ha nem lehet erre fogni az egészet" – vélekedett a Szeged játékosa, aki kitért a görögök elleni bronzmérkőzésre is. – "Nekünk nyilván jobban fáj az elődöntőbeli vereség, mint nekik, hiszen ők a szerbek ellen nem igazán érezhették a győzelem esélyét."

Görögországgal nem először találkozunk a kontinenstornán: a D jelű kvartettben ellenük játszottunk az első fordulóban is, akkor 8-8-s végeredmény született. A mérkőzésnek volt egy sokat vitatott mozzanata: 3,7 másodperccel a vége előtt mi támadhattunk az időkérés után. Csakhogy az azeri játékvezető érthetetlenül pontatlanul dobta be a labdát, ami szinte még bele sem esett a vízbe, amikor a másik játékvezető rögvest kontrát ítélt. A Magyarország-Görögország Eb-bronzmérkőzést ma 16.15 órakor rendezik, az eseményt az M4 Sport élőben közvetíti.

Az már biztos, hogy hazánk ott lesz a firenzei olimpiai selejtezőtornán, melyen négy kvóta kerül kiosztásra. Az Eb-n megszerezhető egy indulási jog viszont Montenegróé lett, mivel döntőbeli ellenfelük, a házigazda szerbek már kvalifikálták magukat Rióba. Érdekesség, hogy a két finalista ország 2006-ban még egy államot alkotott. Szerbia ellentmondást nem tűrően masírozott a döntőbe: a csoportkörben úgy zárt százszázalékosan, hogy 49 találatot szerzett és csak 16-ot kapott, míg a kieséses szakaszban öt volt a legkisebb gólkülönbség, amivel nyerni tudott. Déli szomszédaink a tavalyi vb-győzelmüket és a világliga-sikerüket követően készülnek felülni Európa trónjára, ráadásul címvédőként. A finálé ma 17.45 órától lesz, melyet az M4 Sport közvetít.