Az Age International legújabb jelentése szerint Svájc számít a legjobb helynek a megöregedéshez. Az alapítvány éves indexe számos indikátoron alapul: többek között a jövedelembiztonság, a nyugdíjlefedettség, a várható élettartam, az oktatási és foglalkoztatási helyzet, a társadalmi kapcsolatok és a fizikai biztonság értékelésén. Magyarország a 96 ország listáján a 39. helyen végzett.
Kelet-európai országok összesített helyezése a listán
Cseh Köztársaság 22.
Észtország 23.
Szlovénia 26.
Grúzia 29.
Lengyelország 32.
Lettország 35.
Magyarország 39.
Szlovákia 40.
Örményország 43.
Románia 45.
Bulgária 49.
Albánia 53.
Horvátország 61.
Litvánia 63.
Fehéroroszország 64.
Oroszország 65.
Szerbia 66.
Montenegró 68.
Ukrajna 73.
Moldova 77.
A Global AgeWatch Index az idős emberek életminőségét méri szerte a világon. Ezen a listán idén Svájc érte el az első helyet, mert bár a jövedelem biztonsága tekintetében csak 27. helyen végzett, azonban egészség, oktatás és foglalkoztatás szempontjából a második helyezett lett, míg támogató környezet szempontjából vezeti az országok listáját. A biztositasiszemle.hu ismertetése szerint az alapítvány 96 országot rangsorol, a legutolsó helyen Afganisztán található. Az ország jövedelembiztonság tekintetében a 83. helyen végzett, míg társadalmi környezet és egészség szempontjából a 95., illetve 96. helyen.
A top 10-es listán egyedüli ázsiai országként Japán kapott helyett, méghozzá a nyolcadikat. Japánban a legmagasabb ugyanis a 60 évesek várható élettartama: ők további átlag 26 évvel számolhatnak még. Ezzel szemben például Afganisztánban mindössze 16 évet élnek még átlagosan a 60 évesek. A jelentés szerint az idősek aránya a társadalmon belül világszerte növekszik: 2050-re az indexben szereplő 96 ország közül 46 „hiper-öregedőnek” számít majd, ahol a lakosság legalább 30 százaléka 60 év feletti lesz.
Az index azért foglal magában mindössze 96 országot, mert a többi országban hiányosak az adatok: 93 ország esetében például az időskori szegénységre vonatkozó adatok nem ismertek. A nemek közötti egyenlőtlenség az idősek körében szintén kiemelt szempont az index számításakor. Globálisan az 55-64 év közötti nők 46,8 százaléka gazdaságilag aktív, szemben a férfiak 73,5 százalékával. Az Age International szerint a nemi diszkrimináció és az időskori egyenlőtlenségek igen negatívan hatnak az idősebb nőkre.
Az alapítvány igazgatója szerint sokkal pontosabb adatokra lenne szükség ahhoz, hogy a kormányok valóban fel tudjanak készülni a demográfiai változásokra. E nélkül az idősek, de különösen az idős nők továbbra is a társadalom peremére fognak szorulni a világ számos részén – figyelmeztetett Chris Roles. Hazánk a 96-os listán a 39. helyen végzett, megelőzve például Szlovákiát. A jövedelembiztonság dimenziójában a 38. helyen,
egészségügyi szempontból 57. helyen, oktatás és foglalkoztatás tekintetében 41. helyen, míg támogató környezet szempontjából mindössze a 60. helyen szerepelünk. A szomszédos Ausztria a listán 13., Finnország a 14. helyre került.
Ami a kelet-európai országokon belüli eredményünket illeti, az ebben a régióban szereplő 20 országból a 7. helyen végeztünk. Ebben a térségben a legjobb az idősek helyzete a Cseh Köztársaságban, amit Észtország és Szlovénia követ, míg a legrosszabb eredményt Moldova, Ukrajna és Montenegró érték el. A lakosság öregedése Kelet-Európát is érinti: a jelentés szerint 2050-re a 20 országból 19 esetében 30 százalék feletti lesz a 60 évnél idősebbek aránya.
A tíz legjobb ország az idősek szempontjából
1. Svájc
2. Norvégia
3. Svédország
4. Németország
5. Kanada
6. Hollandia
7. Izland
8. Japán
9. USA
10. United Kingdom