Előfizetés

Ingyen mehetnek be a gyerekek a Szépművészetibe

Gyermeknap alkalmából nem kell jegyet váltani a 18 év alattiaknak a Szépművészeti Múzeum és a Magyar Nemzeti Galéria állandó és időszaki kiállításaira - tudta meg a HavariaPress.

Május 25-én ingyenesen látogathatják a gyerekek (18 éves korig) a a Szépművészeti Múzeum és a Magyar Nemzeti Galéria állandó és időszaki kiállításait, a 8-13 éves korosztályt tárlatvezetés is várja.

A Magyar Nemzeti Galériában fél 11-től Nyári színek és fények címmel, a Szépművészeti Múzeumban 14 órától Varázslatos lények címmel várja tárlatvezetés a gyerekeket.

Klein 7800 méteren éjszakázott

Klein Dávid és hegymászó társa, Ang Mingma a terveknek megfelelően visszaereszkedett a 2-es táborba, így mintegy 7800 méteres magasságban éjszakáztnak, és vasárnap folytatják útjukat az előretolt alaptáborig, majd még lejjebb - tájékoztatta a SPAR Everest Expedíció az MTI-t.

Török Edina alaptábor-vezető beszámolója szerint Klein Dávidék az ereszkedés óta valószínűleg technikai problémákkal is küzdenek, mert kimaradnak előre tervezett rádiós bejelentkezések, de pánikra semmi ok, előfordult már hasonló korábban is.

Az alaptábor-vezető azzal számol, hogy hamarosan helyreáll a kommunikáció. A hegymászónál lévő GPS-jeladón, amely működik, egyetlen gombot kell megnyomni, ha baj van, de ez eddig nem történt meg.

Klein Dávid magyar idő szerint szombat hajnalban döntött úgy, hogy 8600 méteres magasságból visszafordulnak. Arról kellett döntenie, hogy az erősödő szél, a nagy hideg és a váratlan hóesés ellenére vagy folytatják a mászást és délre felérnek a Föld legmagasabb csúcsára, vagy nem teszik kockára az életüket egy majdnem 36 órás mászással és inkább visszavonulót fújnak.

Az utolsó néhány száz méter megmászása további négy-öt órába telt volna oxigénpalack nélkül, de akkor rendkívül fáradtan és kiszáradva tudtak volna lejönni, ami életveszélyes ebben a magasságban. A halálzónában sok tényező hátráltatta őket, túl lassan tudtak haladni, így időt veszítettek.

Az összegzés szerint racionális döntést hozott Klein Dávid, amikor nem a hírnévért küzd, hanem önmagát szeretné legyőzni.

Az alaptábor-vezető tájékoztatása szerint Klein Dávidék nem percek alatt döntöttek a folytatásról, többször is megálltak, pihentek és kiszámolták a lehetőségeket. Ang Mingma és Török Edina is egy állásponton volt Klein Dáviddal, aki viszonylag jól érezte magát végig a csúcstámadás alatt, csak rendkívüli módon fázott.

A közlésből kiderül, hogy egy másik orosz expedíció beszámolója alapján nagyon erős szél fújt a hegyen a kora hajnali órákban, ami oxigénpalack nélkül komoly nehézséget jelent, ugyanis  hatványozottan megnöveli a hidegérzetet, főleg, amikor a test oxigén híján egyébként sem képes elég hőt termelni, és ki van téve a fagyveszélynek.

Tizedszer BL-győztes a Real Madrid!

2014.05.25. 01:33
Alvaro Morata és Cristiano Ronaldo. Fotó: Shaun Botterill, Getty Images.
A Real Madrid nyerte a labdarúgó Bajnokok Ligáját, miután szombat este a lisszaboni döntőben hosszabbításban 4-1-re legyőzte a városi rivális Atlético Madridot.

A Real Madrid tizenkét év után először, története során tizedik alkalommal hódította el a legrangosabb európai futballtrófeát.
Huszonkét éve fordult elő legutóbb, hogy hosszabbításban esett góllal dőlt el a kupa sorsa, akkor a Barcelona a holland Ronald Koeman 112. percben lőtt szabadrúgásgóljával győzte le a Sampdoriát.

Carlo Ancelotti, a Real Madrid vezetőedzője az angol Bob Paisley után a második tréner, aki háromszor diadalmaskodott a sorozatban. Az olasz szakember 2003-ban és 2007-ben a Milannal jutott fel a csúcsra.

Bajnokok Ligája, döntő:
Real Madrid (spanyol)-Atlético Madrid (spanyol) 4-1 (0-1, 1-1, 1-1) - hosszabbítás után
-------------------------------------------------------------------
Lisszabon, 61 ezer néző, v.: Björn Kuipers (holland)
gólszerzők: Ramos (90+3.), Bale (110.), Marcelo (118.), Ronaldo (120., 11-esből), illetve Godín (36.)
sárga lap: Sergio Ramos (27.), Khedira (45.), Marcelo (118.), Ronaldo (120.), Varane (120+3.), illetve Raúl García (27.), Miranda (53.), Villa (72.), Juanfran (74.), Koke (87.), Gabi (100.), Godín (120.)

Real Madrid:
------------
Casillas - Carvajal, Varane, Ramos, Fábio Coentrao (Marcelo, 59.) - Khedira (Isco, 59.), Modric - Ronaldo, Di María, Bale - Benzema (Morata, 79.)

Atlético Madrid:
----------------
Courtois - Filipe Luís (Alderweireld, 83.), Godín, Miranda, Juanfran - Tiago, Koke, Raúl García (Sosa, 66.), Gabi - Villa, Diego Costa (Adrián Lopez, 9.)

I. félidő:
----------
36. perc: egy jobb oldali szögletnél röviden szabadított fel a Real-védelem, a visszafejelt labdára Casillas rosszul mozdult ki, Godín pedig a feje fölött a hálóba csúsztatott. A világ- és Európa-bajnok hálóőr nem ért vissza, csak a gólvonalon túlról tudta kihúzni a labdát (0-1).

II. félidő:
-----------
93. perc: Modric jobb oldali szöglete után az érkező Sergio Ramos a kapu jobb oldalába fejelt (1-1).

Hosszabbítás:
-------------
110. perc: Di María egy gyönyörű szóló végén betört a 16-oson belülre, lövését Courtois lábbal védte, de a felpattanó labdát Bale két méterről az üres kapuba fejelte (2-1).
118. perc: Marcelo csapott le egy kipattanóra, tolt egyet rajta, és 18 méterről a bal alsó sarokba lőtt, Courtois csak beleérni tudott a labdába (3-1).
120. perc: Ronaldo tört be a 16-oson belülre, Gabi buktatta, a büntetőt a sértett végezte el és magabiztosan lőtt a kapu bal oldalába. Ez volt a portugál aranylabdás 17. találata a BL-szezonban (4-1).

A Barcelona elleni múlt szombati bajnoki döntőhöz hasonlóan Diego Simeone ezúttal is a kezdőben szavazott bizalmat a sérüléssel bajlódó Diego Costának, ám akárcsak a Camp Nou Stadionban, a spanyol válogatott támadó most sem tudott sokáig futballozni, már a kilencedik percben le kellett cserélni.

Rendkívül kemény csatát vívott egymással a két csapat, az első helyzetre a 32. percig kellett várni, ekkor Gareth Bale iramodott meg Tiago eladott labdájával és szinte az ötösig cselezte be magát, de hatalmas ziccerben mellé lőtt. A vezetést néhány perccel később az Atlético szerezte meg, Diego Godín góljánál Casillas óriásit hibázott. Az uruguayi védő múlt szombaton a Barcelona stadionjában bajnoki címet érő gólt fejelt.

Diego Simeone együttese nem engedte kibontakozni a Real Madridot, folyamatosan test-test elleni küzdelemre késztette a rivális futballistáit, Cristiano Ronaldót pedig tökéletesen kikapcsolta a játékból.

A fordulást követően fokozatosan átvette az irányítást a Real Madrid, de nem tudott igazán nagy helyzetet kidolgozni a rendkívül agresszíven védekező városi rivális ellen. Carlo Ancelotti Isco és Marcelo beállításával lendített csapata támadójátékán, ugyanakkor ziccerig még ekkor sem jutott el a Real Madrid. A 77. percben ismét Bale lábában maradt a Real gólja, a walesi szélső könnyedén futotta le Godínt, de az ötöshöz érve gyenge megoldást választott, és mellé lőtt.

A hajrára az Atlético játékosai nagyon elfáradtak, ennek ellenére úgy tűnt, kihúzzák 1-0-val a találkozó végéig, ám a 93. percben érkezett Sergio Ramos - aki a Bayern elleni elődöntő visszavágóján két gólt szerzett -, és fejesével kiharcolta a hosszabbítást.

A ráadásban sokáig úgy tűnt, egyik csapat sem kockáztat, a 110. percben azonban Di María egy szóló végén helyzetbe került, lövését Courtois védte, majd a kipattanót az egész találkozón gyengélkedő Bale az üres kapuba fejelte, eldöntve ezzel a kupa sorsát.

Bale gólját követően összezuhant az Atlético, ezt Marcelo használta ki egy távoli lövéssel, majd az utolsó percben Ronaldo váltott gólra egy büntetőt, beállítva ezzel a végeredményt.