Előfizetés

Hanga egyéni csúccsal ünnepelte születésnapját

A Laboral Kutxa Vitoriát erősítő Hanga Ádám egyéni szezoncsúcsot jelentő 14 ponttal ünnepelte 25. születésnapját szombaton volt csapata, a vendég Manresa ellen a spanyol kosárlabda-bajnokságban.

A válogatott légiós - akinek a játékjogát 2011-ben lefoglalta az NBA-s San Antonio Spurs - 22 perc alatt a baszk együttes harmadik legjobb teljesítményével rukkolt elő a 101-78-ra megnyert találkozón.

"Idáig nem fordult elő még, hogy a születésnapomon lépjek pályára. Ezúttal a volt csapatom ellen játszottam, és mindenképpen győzelemmel szerettem volna ünnepelni. Szezoncsúcs lett belőle, de a legfontosabb a győzelem" - mondta az MTI-nek.

A hétközi Euroliga-fordulóban a Vitoria 97-86-ra nyert Barcelonában, ám sikere ellenére nem jutott tovább a nyolcaddöntős szakaszból. Azon a meccsen Hanga 22 perc alatt hét pontot szerzett, majd így összegzett:

"Saját csarnokában legyőzni Európa egyik óriásklubját fantasztikus érzés. Hatalmas élmény az Euroliga, évekig dolgoztam, hogy ide kerüljek. Kicsivel később kezdődött a szezon számomra, de a top 16-ba jutás miatt további fontos meccseket játszottam, és belekóstoltam a heti kétmeccses terhelésbe is."

A magyar játékos hozzátette, támadásban kevés labdája van, minden kosárért nagyon meg kell harcolnia, de készült erre, nem érte váratlanul. Elmondta azt is, hogy sokkal többet is hozzá tudna tenni, de követi az edzői utasításokat, és nem kíván egyénieskedni.

Drámai végjáték után kiesett a Fehérvár

Az utolsó 13 másodpercben kapott két gól miatt a Fehérvár KC nem jutott döntőbe a dán Esbjerggel szemben a női kézilabda EHF Kupában.

A magyar csapat idegenben 25-24-re nyert, a szombati visszavágón pedig 26-25-re vezetett a záró percben. Ekkor taktikai fegyelmezetlenségek miatt két indításgólt kapott úgy, hogy a második a lefújás pillanatában esett. A Fehérvár négy másodperccel a vége előtt támadást rontott, ebből kontrázott az Esbjerg, még betalált, és idegenben lőtt több góllal jutott tovább.

Az biztos, hogy az Esbjerg ellenfele orosz lesz, hiszen a másik ágon a Lada Toljatti és az Asztrahanocska csatázik. Utóbbi csapat 31-24-re nyerte az első felvonást, a visszavágó vasárnap lesz Toljattiban.

Női EHF Kupa, elődöntő, visszavágó:
Fehérvár KC-Esbjerg (dán) 26-27 (13-14)
---------------------------------------
Továbbjutott: az Esbjerg, 51-51-es összesítéssel, idegenben lőtt több góllal.

A magyar csapat, amely 2005-ben megnyerte ezt a kupát, jól kezdett: 4-2-re, majd 5-3-ra vezetett, de Mayer kiállítása alatt fordított az Esbjerg (6-8), erre időt kért a hazai vezetőedző. A lendületbe jövő északiak 10-7-re megugrottak, de Herr góljaival sikerült megakadályozni a nagyobb különbség kialakulását. Nagyon magabiztosnak tűnt a dán együttes, és egészen a szünet előtti hajráig őrizte előnyét. Ekkor sikerült felzárkóznia a Fehérvárnak.

A fordulás után Azari - akinek bátyja néhány órával korábban a jégkorong-válogatottban szerepelt Budapesten - egyenlített (14-14). De amikor a kezében volt a vezetés átvételéhez a labda, akkor a kapufát találta telibe ziccerből. A lélektanilag fontos fordítás nem sikerült, így aztán ahogy fogyott az idő, egyre izgalmasabbá vált a mérkőzés. Az Esbjerg türelmesebb játszott, ráadásul jobban védekezett, így 13 perccel a vége előtt 23-20-ra vezetett. Tillinger fontos pillanatban büntetőt rontott ugyan, de a többiekben maradt erő a végére. Az 53. percben Siti 23-23-ra módosította az állást, és Mayer rövid időre a vezetést is megszerezte.

A záró percekben a spanyol légiós, Benzal, valamint Kiss kapus pillanatai következtek. Aztán jött a tragikus végjáték. A Fehérvár 26-25-re vezetett, amikor nála volt a labda, de egy rossz passz után úgy lőtt indításgólt az Esbjerg, hogy közben Azarit kiállították. A vendégek egészpályás letámadást alkalmaztak ekkor, amire időt kért a Fehérvár, majd sikerült újabb helyzetet kialakítania. Ez is kimaradt azonban, a kapus indított, és a lefújás pillanatában a dánok belőtték a továbbjutásukat érő gólt. A pályán és a padon minden fehérvári összerogyott, tenyerébe temette arcát, a túloldalon örömtánc következett.

Kedden sorsolják, hogy a dán csapat idegenben vagy hazai pályán kezd-e a döntőben. Az első mérkőzést május 3-án vagy 4-én, a visszavágót pedig május 10-én vagy 11-én rendezik.

A másik ágon:
Lada Toljatti (orosz)-Asztrahanocska (orosz), vasárnap 14.00 (az első mérkőzésen: 24-31)

Hetedik lett összetettben Nagy Péter

Nagy Péter hetedik lett összetettben a plusz 105 kilogrammosok súlycsoportjában a Tel-Avivban rendezett súlyemelő Európa-bajnokság szombati befejező napján.

A 2013-ban vb-hatodik szegedi óriás a kategória legjobbjait felvonultató A csoportban szakításban 185 kilogrammos kezdősúlyán ragadt, így itt nyolcadik lett. Lökésben viszont a 221, majd a 226 kilót is leküzdötte, a harmadik fogás azonban, amelyet magyar csúcsot jelentő 231 kilogrammon hajtott végre, már kifogott rajta.

A második fogásnemben - akárcsak a 411 kilogrammal összetettben - hetedikként végzett Nagy, aki a 2012-es Eb-n szakításban bronzérmet szerzett.

Az ólomsúlyúak 2014-es Európa-bajnoka az orosz Alekszej Lovcsev, a tavalyi világbajnoki bronzérmes lett, aki 457 kilóval diadalmaskodott, mindkét fogásnemi aranyat is begyűjtve.

Az örmények 2010-es junior világbajnoka és felnőtt Eb-ezüstérmese, Ruben Alekszanjan 436 kilóval szerezte meg a második, a német Almir Velagic pedig 423-mal a harmadik helyet.

A lengyelek 2008-as olimpiai negyedikje, a háromszoros világbajnok Marcin Dolega összetettben leszorult a dobogóról, s be kellett érnie egyetlen ezüsttel, amelyet szakításban harcolt ki magának.