Előfizetés

Megkeseredett a Pick

2014.03.24. 06:53
Szöllősi és a Csurgó megállíthatatlannak bizonyult a spanyolok számára FOTÓ: MTI/VARGA GYÖRGY
A Csurgó fontos, 31-27-es győzelmet aratott a vendég spanyol Ademar León ellen, így az utolsó fordulóban dől el, hogy a magyar csapat bejut-e a férfi kézilabda EHF Kupa negyeddöntőjébe. A Pick Szeged viszont sima, 31-23 arányú vereséget szenvedett a Nantes otthonában, s nem sikerült bebiztosítania a csoportelsőséget. A Veszprém az első meccsen már dűlőre akarta vinni a továbbjutást a BL-nyolcaddöntőben, ezek után 34 -33-ra kapott ki a Wisla Plock otthonában.

Mivel a Csurgó Spanyolországban 28-19-re kikapott, csak akkor tarthatta életben a negyeddöntőbe jutásról szőtt álmait, ha a visszavágón begyűjti a két pontot. A remek hangulatú találkozón a frenetikus szurkolók által hajtott hazaiak jó támadójátékkal negyedóra elteltével 9-7-re vezettek, majd tíz perc alatt 8-3-as részsikert produkáltak, és ebben a szakaszban már a védelem is jól teljesített. A szünetre hatgólos lett az előny (20-14).

A folytatásban felváltva estek a találatok, majd megrázta magát az Ademar, és felzárkózott 24-21-re. A Csurgónak sikerült kilábalnia a hullámvölgyből, s tartani tudta a 3-4 gólos különbséget. Tíz perccel a vége előtt 27-23 volt az állás.

Castro Álvarez révén versenyben maradtak a spanyolok, akik feljöttek egy gólra (28-27), ám Pordán és Grebenár is lélektanilag fontos pillanatban talált be, eldöntve így a mérkőzést (31-27). A Csurgó egy hét múlva Hannoverben lép pályára, és várhatóan a német ellenfél otthonában is be kell gyűjtenie a két pontot a továbbjutáshoz.

A férfi kézilabda EHF Kupa csoportkörének ötödik fordulójában a Pick Szeged sima vereséget szenvedett a francia Nantes vendégeként. Juan Carlos Pastor csapata hiába kezdett jól, az első félidő közepén átvette az irányítást a házigazda, amely 15-10-es félidő után 31-23-ra nyert. A Szeged ugyan a csoportelsőségért hajtott, amihez legalább egy pontra lett volna szüksége, ám ennek megszerzésére legföljebb az első 20 percben tűnt esélyesnek.

A szegedi kezdésre nem lehetett panasz: 5-2-re, majd 8-6-ra is vezetett, ezt követően azonban mély gödörbe kerültek a vendégek, ziccereket hibáztak, a hazaiak kapusa, a szlovén válogatott Gorazd Skof pedig egyre jobban elkapta a fonalat.

Pastor hiába kért kétszer is időt már az első félidőben, a Nantes elhúzott, és négy-öt gólos előnye ki is tartott a szünetig (15-10), miután a szegedi húzóemberek közül Nikola Prce és Jonas Larholm is képtelen volt a kapuba találni.

A második játékrész elején ismét a Szeged tűnt meggyőzőbbnek, Ilyés Ferencék fel is zárkóztak három gólra (17-14), ám ezt követően megint elhúzott a kék mezes francia együttes. Jonas Källman és Zubai Szabolcs góljai ezúttal kevésnek bizonyultak, a szegediek alárendelt szerepet játszottak a hajrában is, a Nantes így fontos győzelmet aratott és az élre lépett a kvartettben.

A hétvégén utolsó magyar egyletként lépett pályára az MKB-MVM Veszprém. Nagy László csapatkapitány a Wisla Plock ellenei idegenbeli parti előtt arról beszélt, hogy a Bajnokok Ligája negyeddöntőjébe jutás kérdését már az első meccsen szeretnék eldönteni. Hogy ez sikerült-e, döntse el mindenki maga: 16-16-os félidő után a végeredmény 34-33 lett...

Férfi nemzetközi kupameccsek

Bajnokok Ligája
Nyolcaddöntő, 1. mérkőzés
Szombat
Kielce-Rhein-Neckar Löwen 32-28 (17-13)
Vardar Szkopje-HSV Hamburg 28-28 (14-16)
Velenje-PSG 30-28 (16-13)
Motor Zaporizzsja-THW Kiel 28-31 (14-16)
Vasárnap
Wisla Plock (lengyel)-MKB-MVM VESZPRÉM 34-33 (16-16)
Aalborg-Barcelona 22-29 (13-15)
Metalurg Szkopje-KIF Kolding 23-17 (14-9)
Celje-Flensburg-Handewitt (lapzárta után)

Az Újpest magabiztosan verte a DVTK-t

Az Újpest hazai pályán magabiztos, 2-0-ás győzelmet aratott a Diósgyőr ellen vasárnap a labdarúgó OTP Bank Liga 21. fordulójában.

OTP Bank Liga, 21. forduló:

Újpest FC-Diósgyőri VTK 2-0 (2-0)
---------------------------------
Szusza Ferenc Stadion, 5000 néző, v.: Vad II
    gólszerzők: Tschibuabua (8.), Kabát (19., 11-esből)
    sárga lap: Kostic (12.), Rajic (18.), Futács (70.)
    piros lap: Futács (90.)

Újpest:
Dmitrovic - Nagy J., Litauszki, Heris, Balogh B. - Sankovic, Stanisavljevic (Suljic, 27.), Kabát (Lázár, 84.), Vasiljevic, Kosovic (Proesmans, 71.) - Tshibuabua

Diósgyőr:
Rajic - Eperjesi, Vadász, Debreceni, Gohér (Music, a szünetben) - Kostic, Elek, Nikházi (Marjanovic, a szünetben), Gosztonyi - Grumic (Bacsa, 64.), Futács

Remekül kezdte a mérkőzést a továbbra is bizonytalan helyzetben lévő Újpest, korán vezetéshez jutott, és még húsz perc sem telt el, amikor már kétgólos lett az előnye. Felszabadultan és nagy lelkesedéssel játszottak a hazaiak, a diósgyőrieknek az utolsó percekben ugyan két komolyabb helyzetet sikerült kialakítaniuk, ám nem tudtak szépíteni.

A második félidőben átadta a területet a hazai csapat, mégis uralta a mérkőzést, az történt a pályán, amit a lila-fehérek akartak. A vendégek átütőerő nélkül szövögették támadásaikat, s még helyzetig sem nagyon jutottak, így az Újpest végül magabiztosan nyerte meg a találkozót.

Veszélyben az internet jövője?

2014.03.23. 14:16
Képünk illusztráció. Fotó: baloon111/Thinkstock/Getty Images
A szabad internet jövőjét veszélyeztetik Edward Snowden kiszivárogtatásai az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) volt igazgatója szerint, aki a Der Spiegel című német hetilapnak adott interjúban bocsánatot kért Németországtól az adatgyűjtő programok lelepleződésének következményei miatt.

Michael Hayden a Der Spiegel vasárnapi számában megjelent interjúban azt fejtegette, hogy az internet "az emberek, a gondolatok és a kereskedelem szabadságát szolgálja", és vannak országok, amelyek ezt az egész világon használt, de amerikai eredetű és amerikai technológiával működő fejlesztést a jelenlegi formájában elutasítják. Ilyen ország például Oroszország, Kína, Irán és Szaúd-Arábia.

Ezek az államok az NSA-tól Edward Snowden révén kiszivárgott dokumentumokra hivatkozva azt állítják, hogy az Egyesült Államok "csak azért akar univerzális hálózatot, mert segíti a kémkedésben", ez a hozzáállás pedig elindíthat egy folyamatot, amely súlyosan veszélyezteti az internetet "abban a szabad formájában, ahogyan megismertük".

Az oroszok vagy a kínaiak "nem azért bírálják az Egyesült Államokat, mert védekezni akarnak a hírszerzési tevékenységünk ellen, hanem mert nem barátai a szabad véleménynyilvánításnak. Nemzeti határokat akarnak húzni a kibertérben" - mondta Michael Hayden, aki 1999-től 2005-ig az NSA, 2006-tól 2009-ig pedig a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) igazgatója volt, és jelenleg a washingtoni Chertoff Group tanácsadó cég partnere.

"Az államok kémkednek. Az én hazám is. Nagyon jók vagyunk ebben és sok pénzt költünk rá, évente 50 milliárd dollárnál is többet. A Snowden-féle leleplezések miatt viszont csak amerikai, brit és ausztrál kémkedésről beszélünk, és nem kínairól vagy oroszról, pedig amennyire erős ennek a három nyugati országnak a hírszerzése, annyira erősek a tevékenységük korlátai, ráadásul ezek a leginkább átlátható módon működő hírszerző szervezetek" - mondta Michael Hayden.

Szerinte a legnagyobb kihívás Kína. A kínai hírszerzés az amerikaival ellentétben a hazai ipar versenyképességét szolgálja, és az amerikai szolgálatok ugyan talán technikailag felkészültebbek, de "senki nem folytat annyira kiterjedt hírszerző tevékenységet, mint Kína" - mondta az NSA és a CIA volt vezetője. Hozzátette: a kínaiak és az amerikaiak között "két különbség van: mi jobbak vagyunk és vannak határaink. Nem folytatunk ipari kémkedést".

Edward Snowden kiszivárogtatásainak következményeiről elmondta: nehezebb "az ellenfelek felderítése" és az együttműködés a külföldi szolgálatokkal. "Melyik hírszerző szolgálat akarna velünk dolgozni, ha nem tudjuk megőrizni a titkainkat?" - jegyezte meg Michael Hayden, hozzátéve, hogy az amerikai ipar is megszenvedi a Snowden-ügyet, ami "talán a legméltánytalanabb" következmény, hiszen az amerikai cégek nem tettek mást, mint amit más országok vállalatai is megtettek volna, ha törvény kötelezi őket.

A kiszivárogtatások továbbá "megmérgezték a barátainkhoz fűződő viszonyt", köztük az amerikai-német kapcsolatokat. A német kancellár mobiltelefonjának megfigyelése körüli ügy "megnehezítette a dolgokat" - mondta Hayden. Hangsúlyozta: "nem vagyok hajlandó bocsánatot kérni azért, mert hírszerzési eszközökkel megfigyeltünk egy másik nemzetet."

"Azért viszont készen állok bocsánatot kérni, hogy (...) nem tudtuk titokban tartani mindazt, amit titokban tettünk, és ezzel nagyon nehéz helyzetbe hoztunk egy barátot. Ez a mi szégyenünk, a mi hibánk" - mondta az NSA volt vezetője, hozzátéve egyebek között azt, hogy a németek "talán történelmi okokból" a magánszféra védelmének olyan nagy jelentőséget tulajdonítanak, mint az amerikaiak a vélemény- és a vallásszabadság védelmének, és "ezt valószínűleg nem vettük figyelembe kellőképpen".

Arra a kérdésre, hogy Edward Snowden megérdemelné-e  az elnöki kegyelmet, hangsúlyozta, hogy erről szó sem lehet, mert Snowden követte el a legsúlyosabb államtitoksértést az Egyesült Államok történetében, és az amnesztia vagy kegyelem csak azt üzenné "a következő Snowdennek", hogy elkerülheti a büntetést, ha "elég sok anyagot ellop".